dieta dukana czy jest zdrowa

Tajemnice diety Dukana

Dieta Dukana, która święci triumfy popularności na całym świecie, polega przede wszystkim na zwiększonym przyjmowaniu białek, przy jednoczesnym wyeliminowaniu z diety jakichkolwiek tłuszczy i węglowodanów. Twórca diety, którym jest francuski lekarz, w swoich poradnikach, dokładnie opisuje zasady diety, która dzieli się na poszczególne fazy. Wskazuje co można jeść na różnych etapach stosowanie diety, jak również dzieli się swoimi autorskimi przepisami.

Czy dieta Dukana jest bezpieczna?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczne, ale doświadczenie wielu osób wskazuje, że więcej jest argumentów przeciw niż za jej stosowaniem. Po fali triumfu, okazało się bowiem, że dieta ta ma wiele wad, do których można zaliczyć przede wszystkim następujące aspekty:

Bardzo często po diecie Dukana występuje efekt jo –jo. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy osoby stosujące dietę wracają do normalnego stylu życia, nie stosując się do zaleceń ostatniej fazy diety, która jest nazwana fazą utrwalenia. Powrót do normalnego odżywiania jest dużo trudniejszy, niż w przypadku innych diet. Szczególnie trudny jest tej ostatni okres, gdyż człowiek zaczyna odczuwać bardzo silny głód, a w żaden sposób nie może zwiększyć kaloryczności przyjmowanych pokarmów.
Jak pokazuje doświadczenie wielu osób, stosowanie diety Dukana, może być niebezpieczne dla zdrowia. Zbyt duża ilość przyjmowanego białka, może zbytnio obciążyć nerki, jak również negatywnie wpłynąć na inne narządy. Przerywają dietę, co skutkuje nagłym przyrostem kilogramów, a ze względy na nadwagę, stan zdrowia wcale nie ulega poprawie. Do najpoważniejszych konsekwencji stosowanie diety Dukana, z którymi spotykają się lekarze należą krwiomocz, chroniczne zaparcia, jak również rozregulowanie enzymów wątrobowych.

Wprawdzie stosowanie diety Dukana pozwala na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów i odchudzanie bez uczucia głodu, to jednak konsekwencje jej stosowania mogą być na tyle poważne, że warto poważnie zastanowić się i skonsultować decyzje o jej stosowaniu z lekarzem.