dieta w sporcie

Uprawiając sport, należy pamiętać, jak ważna jest dieta

Często osobom, które walczą o szczupłą sylwetkę i pozbycie się nadmiaru zbędnych kilogramów, wydaje się, że same ćwiczenia i regularna aktywność fizyczna wystarczy. Tym czasem specjaliści podkreślają, że uprawiając sport, nawet rekreacyjnie nie można zapomnieć o odpowiedniej diecie. Odpowiednio skomponowane posiłki są bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy, organizm w czasie zwiększonego wysiłku, otrzymana odpowiednią dawkę składników, które pozwolą mu na prawidłowe funkcjonowanie, a jednocześnie pobudza do pracy spowolniony metabolizm

Co jeść w czasie ćwiczeń?

Istnieje w powszechnym przekonaniu, że gdy chce się spalić zalegająca w organizmie tkankę tłuszczową należy zmniejszyć w radykalny sposób ilość przyjmowanych kalorii. Jest to myślenie błędne, gdyż powoduje to zmniejszenie metabolizmu, a w konsekwencji hamowanie procesu odchudzania,. Warto zamiast radykalnie zmniejszać posiłki, zmienić je na zdrowsze, takie ,które dostarczają składników odżywczych, a nie tylko pustych węglowodanów. Dieta powinna być bogatsza w owoce i warzywa, które są bogate w błonnik, jak również w produkty zawierające białko.

Naturalne jest również to, że przy zwiększonej aktywności fizycznej, wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały. Ich brak w organizmie powoduje zmniejszenie odporności i wydolności fizycznej. W czasie zwiększonego zapotrzebowania, na tego typu składniki odżywcze można przyjmować suplementy, jednak zawsze należy to konsultować z lekarzem. Szczególnie ważny jest magnez. Jego niedobór powoduje nie tylko problemy z koncentracją, ale także dodaje energii i pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie.

Woda, woda i jeszcze raz woda!

W czasie aktywności fizycznej nie można zapomnieć o regularnym przyjmowaniu płynów. Najlepiej sprawdza się woda, która nawadnia i pomaga usunąć nadmiar toksyn z organizmu. W czasie zwiększonej aktywności, powinno się przyjmować do 2 litrów płynów najlepiej niegazowej wody, ewentualnie herbat ziołowych czy świeżo wyciskanych soków, które dostarczą także witamin i innych mikrelemntów.